Съоснователите на Spotify следват стъпките на Google и Facebook, като планират да запазят контрола си над музикалната услуга след нейното листване на борсата. Те ще постигнат това като задържат акции, които им дават по-голяма власт върху гласуването на борда, пише Bloomberg, позовавайки се на трима източници, запознати с въпроса.
Главният изпълнителен директор Даниел Ек и вицепрезидентът Мартин Лорентсон притежават акции, които им позволяват да задържат юздите на компанията, след като започне търговията с книжата, допълват източниците, пожелали да останат анонимни. Друг клас акции ще се търгуват от инвеститорите.
Това означава, че публичните инвеститори ще имат възможност да притежават част от най-голямата платена музикална услуга, но няма да имат голямо влияние при определянето на бъдещето ѝ. Години след като станаха публични, част от най-големите технологични компании, включително Alphabet и Facebook, остават под контрола на своите основатели, които държат акции с права за супервот.
Робърт Джаксън-младши, комисар в Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ, критикува подобни структури, посочвайки, че са несправедливи.
Съоснователите на Spotify вече са убедили акционерите да изберат неконвенционалния път към публичния пазар.
Базираната в Стокхолм компания ще пропусне първичното публично предлагане – процеса, чрез който компаниите набират средства като продават акции, които могат да се търгуват на публични пазари. Вместо това сегашните инвеститори в Spotify ще получат правото да започнат директно да продават акциите ѝ на пазара.
Това е рисков ход. Компанията и нейните банкери пропускат традиционния процес, който предшества IPO-то, и може да имат по-малко информация за това как потенциалните инвеститори ще оценят компанията.
„Най-голямата неизвестна е как ще проработи директното листване“, коментира Рохит Кулкарни, анализатор в SharesPost.